Metron, zápisník, <A5, <A6

Kód: 449/TE/VEL 449/IST/VEL 449/LIN/VEL Zvolte variantu
Neohodnoceno
495 Kč
Skladen Skladen Skladen Zvolte variantu
Lineatura
Formát
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Můžeme doručit do:
25.10.2022 25.10.2022 25.10.2022 Zvolte variantu

Zápisník ve formátu <A5 nebo <A6 s motivem písma Metron od typografa Marka Pistory

 

Uvnitř zápisníku naleznete recyklovaný papír, který je vhodný na psaní plnícím perem či tenkými fixami. Vybrat si můžete z tří lineatur: tečky, linky, čistá.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Marek Pistora

Marek Pistora vystudoval střední výtvarnou školu Václava Hollara a písmo a typografii v ateliéru prof. Jana Solpery na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Podílel se na úpravách časopisů Živel a Navigator. V letech 2001–2008 byl art direktorem týdeníku Reflex. Od roku 2011 spolupracuje se studiem Najbrt.

Písmo Metron

Písmo Metron navrhl na objednávku pražského dopravního podniku Jiří Rathouský (1924–2003). Abeceda určená pro orientační systém metra byla poprvé zveřejněna v roce 1973 a následně byla pod autorovým dohledem aplikována jednak na kovové litery, ze kterých se dodnes skládají názvy stanic, tak na další navigační prvky, jako byl přehled zastávek na dané trase nebo bílé tabule se směrovkami. Částečně se písmo objevilo také na lanové dráze na Petřín nebo v navigačním systému pražského hlavního nádraží, kde bylo použito i v azbuce. Navigační systém metra od Jiřího Rathouského byl od roku 1985 postupně nahrazován řešením prof. Rostislava Vaňka.

V roce 2010, sedm let po Rathouského smrti, se na soud obrátil architekt Petr Tučný, který tvrdil, že je autorem písma Metron. Jelikož se to nepodařilo prokázat a Tučný v roce 2012 zemřel, v souladu se znaleckými posudky je za autora nadále považován Rathouský.

Grotesk Metron se vyznačuje kolmo zakončenými tahy (zde je patrná inspirace písmem Syntax od švýcarského písmaře Hanse Edwarda Meiera) a výraznými zářezy v místech, kde se setkávají šikmé tahy. Poprvé ho digitalizoval Marek Pistora, v roce 2004 vznikla ve spolupráci Františka Štorma a Pistory rozsáhlá rodina Metron, kterou Štorm v roce 2014 dále rozšířil o azbuku. Metron má celkem 6 úrovní tučnosti a odpovídající kurzivy.

Typo edice

Typo edice vznikla jako hold česká typografii, která začala ožívat před sto lety a dala vzniknout dlouhé řadě ikonických písem a vynikajících typografů. Na vzniku této edice se podílelo několich z nich a každý z nich představil jeden z českých významných fontů


Formát: malý 10,5*15 cm, velký: 12,5*18 cm
Počet stran: 160
Vnitřní papír: recyklovaný 90 g/m2
Desky:
Kraft paper 259 g/m2, černá lepenka
Vazba: V4

Tento zápisník byl vyroben ručně, při dodržení postupů šetrných k přírodě.

stažený soubor

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: