Výroba ve Vazárně

Výroba ve Vazárně

Máme malou dílnu v Příbrami, kterou jsme s mojí ženou Hankou koupili v roce 2015 a začali tvořit Vazárnu. Rádi o sobě říkáme, že nejsme firma, ale jsme zájmový spolek. Papír nás prostě baví. A jak se rodí ručně naše produkty? Je to fakt hodně práce.

Jak se rodí naše produkty?

1. Dobrý nápad

Prvním krokem k celé výrobě je nápad, a to většinou dobrý nápad. Ten se nejčastěji zrodí v Ondřejově hlavě, který pak vymyšlí design, velikost, formát, vnitřní uspořádání a doplňky jako je například gumička nebo kapsa. Vše pak přenáší pomocí tužky, papíru a počítače do reality.

2. Výběr materiálu

V drtivé většině případů používáme recyklované materiály, ale jsme schopni ustoupit, pokud to je ku prospěchu věci nebo je to přání klienta. I nerecyklované materiály mohou být krásné a splnit svoji funkci.

3. Formátování papíru

Prvním manuálním krokem ve výrobě je správné nařezání vybraného papíru. K řezání používáme ruční nůžky a finální řez pak dokončujeme na stohové řezačce.

4. Tisk

Dnes již umíme široké množství technologií tisku díky tomu, že spolupracujeme se spoustou šikovných lidí a firem. Přesto si stále většinu materiálů digitálně tiskneme sami v dílně.

5. Snášení a složkování

Naformátované a potištěné papíry řadíme do potřebného pořadí, což se nazývá snášení. Složkování je pak přípravný krok před šitím, při kterém ohneme a zalisujeme potištěné archy papíru.

6. Šití

Šití probíhá na šičce, neboli jak my říkáme šibenici, do které se dá tkaloun a jehlou a nití se píchá do jednotlivých složek a následně se každá složka obšívá tkalounem.

7. Předsádky

Na ušitý blok nalepíme předsádky, což jsou papíry, na kterých posléze budou přilepené desky.

8. Klížení a gáza

V dalším kroku se hřbet natře lepidlem a přidá se gáza, která dokončí finální zpevnění hřbetu.

9. Oříznutí

Po ušití je nutné oříznout vnitřní blok papírů na čistý, finální formát.

10. Kapitálek a záložka

Ten hezký kousek barevné látky, který zakrývá pohledově složky, se lepí na vrchní a spodní část hřbetu a jmenuje se kapitálek. Na vrchní stranu hřbetu se také vlepí záložka.

11. Deskování

Z lepenky se vyrábí desky, které naformátujeme a nařežeme dle požadavků a společně s hřbetem je spojíme svěšovacím papírem. Desky pak potáhneme zvoleným materiálem, ať už je to plátno, papír, veganská kůže či jiné dle konkrétní zakázky.

12. Podlepování

Podlepování je krok, kdy hotové desky nalepíme na hotový blok.

13. Lisování a schnutí

Hotový výrobek umístíme do lisu a necháme alespoň 48 hodin schnout. A mezitím se netrpělivě těšíme na výsledek :-)

14. Zabalení a odeslání

Hotové výrobky vám s láskou předvedeme u nás v showroomu, který se nachází v naší dílně v Příbrami, a nebo vám je s velkou péčí zabalíme a odešleme, když si objednáte něco on-line.

Do e-shopu