Orion - Skicák

Kód: 422/MAL 422/VEL Zvolte variantu
Neohodnoceno
125 Kč 185 Kč od 125 Kč
Skladen Skladen Zvolte variantu
Formát
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Můžeme doručit do:
24.10.2022 24.10.2022 Zvolte variantu

Skicák ve dvou velikostech s motivem písma Orion od grafičky a typografky Petry Dočekalové. Na vaše malůvky, výkresy nebo poznámky.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Petra Dočekalová 

Petra Dočekalová (1991) je doktorandkou ateliéru Tvorby písma a typografie na UMPRUM v Praze. Je editorkou a autorkou knih Jaroslav Benda a písmoSkripty do výlohyTYPO 9010 a Jaroslav Benda 1882–1970. Od roku 2013 působí ve studiu Briefcase Type Foundry, kde pracuje na nových abecedách a technické podpoře fontů. 

Písmo Orion

Písmo Orion je první ze čtyř grotesků, které na konci 50. let minulého století navrhl Stanislav Maršo (1910–1976). Je to je výrazný a svébytný grotesk, který upoutá svou bytelnou kresbou. Byl navržen v jediné tučnosti jako široký titulkový řez určený zejména pro nadpisy, čemuž odpovídá velmi vysoká střední výška i zkrácené dotažnice. Orion je přizpůsobený dobově nekvalitnímu polygrafickému průmyslu a tehdejším náročným podmínkám novinové sazby. Právě modelace písma poplatná tehdejším náročným technickým požadavkům vytváří z Orionu nadčasové písmo.

Ačkoliv měl Orion všechny předpoklady pro to stát se písmem mnoha československých časopisů, jeho vznik přišel příliš pozdě. Brzy po jeho uveřejnění se ke slovu dostala nová technologie reprodukce písma – fotosazba, která zastínila klasickou ruční sazbu. Díky tomu ale dnes Orion vyniká jako zajímavé a neokoukané písmo. Původní písmo Orion vydala Grafotechna na začátku 60. let, digitální verzi včetně kurzivy a alternativních titulkových akcentů vydala v roce 2019 písmolijna Briefcase.

Typo edice

Typo edice vznikla jako hold česká typografii, která začala ožívat před sto lety a dala vzniknout dlouhé řadě ikonických písem a vynikajících typografů. Na vzniku této edice se podílelo několich z nich a každý z nich představil jeden z českých významných fontů


Formát: malý 14*20 cm, velký: 20*28 cm
Počet stran: 45
Vnitřní papír: recyklovaný 160 g/m2
Desky:
recyklovaný papír
Vazba: V2

Tento blok byl vyroben ručně, při dodržení postupů šetrných k přírodě.

stažený soubor

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: